Może i jesteś wyspą, ale na szkierach

Ten weekend zapewne upływa Wam pod znakiem miłości. Ptaki już inaczej śpiewają, dziś przyłapałam dwa gruchające gołębie na loggii – niestety musiałam je grzecznie wyprosić.

W Szwecji Walentynki Alla hjärtans dag obchodzimy również 14 lutego. Święto komercyjne, ale mimo wszystko nie można mu odmówić uroku –  no bo jeśli ludzie się kochają, to może być tylko dobrze. Choć prawdziwym Świętem Miłości jest chyba Stockholm Pride i być może wszystkie inne tego typu imprezy w mniejszych miastach i miejscowościach – wtedy naprawdę czuć moc miłości w powietrzu.

W opozycji do Alla hjärtans dag stoi Singlarnas dag – w Szwecji obchodzony 11 listopada.

sss

Szwedzi są znani z bardzo dużej potrzeby tzw. personal space, czyli personligt utrymme. 

Dziś w Szwecji niemal połowa jej mieszkańców (dane pochodzą z filmu Szwedzka teoria miłości w reżyserii Erika Gandiniego) żyje samotnie. Nawet jeśli statystyki różnią się teraz od stanu faktycznego, to i tak kwestia samotności w Szwecji jest dojmująca. Jednym z pierwszych skojarzeń jakie mam z tym krajem właśnie samotność. Należy jednak pamiętać, że „kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka”. Pomiary często uwzględniają stan tymczasowy bycia singlem (chodzi tu głownie o bardzo młodych dorosłych i osoby w okresie później starości).

drzwi

Kadr z filmu Szwedzka teoria miłości 

Poza tym wielu młodych Szwedów później niż zwykle decyduje się na wspólne zamieszkanie i wejście w związek formalny, dodatkowo społeczeństwa nordyckie (a przecież nie tylko one) żyją dłużej, a liczba ludności w Szwecji na przestrzeni ostatnich lat wzrosła. Zwiększyła się też liczba rozwodów i osób, które świadomie decydują się na życie w pojedynkę.

love

Kadr z filmu Szwedzka teoria miłości 

Wielu z nas zastanawia się dlaczego tak jest? W jednym z artykułów Gunnar Andersson z Instytutu Socjologii w Sztokholmie opowiada, że pewnego dnia grupa Koreańczyków odwiedziła jego biuro, chcąc się dowiedzieć jak wygląda kwestia jednoosobowych gospodarstw domowych w Szwecji, gdyż w Korei to jest relatywnie nowy fenomen (obstawiam, że więcej na ten temat możemy się dowiedzieć z koreańskiego filmu nagrodzonego Oskarami  Parasite).

Wracając jednak do Szwecji…

Państwo szwedzkie miało na celu zaprojektowanie rodziny tak, aby każdy jej członek był niezależnym elektronem: Idealna szwedzka rodzina składa się z dorosłych i całkowicie niezależnych jednostek” – głosi socjalistyczny manifest z 1972 roku.  Związki miały opierać się przede wszystkim na miłości. Ludzie mieli być samowystarczalni. Jak to wygląda w praktyce?

love2

Kadr z filmu Szwedzka teoria miłości 

Większość Szwedów opuszcza dom rodzinny między 19 a 21 rokiem życia. Oczekuje się od nich, że będą utrzymywać się sami i zaczną samodzielne życie.

Niezwykle smutnym zjawiskiem śmierć  w samotności. Zdarza się, że śmierć osoby pozostaje niezauważona (opisywany rok temu przypadek mężczyzny, który został znaleziony po trzech latach od swojej śmierci i to nie na jakichś szwedzkich rogatkach, tylko w swoim mieszkaniu na Södermalm w Sztokholmie). Czynsz był płacony automatycznie stałym przelewem tak zwanym autogiro, dlatego mężczyzną nikt się nie zainteresował…

Szwecja według skali wartości to też najbardziej indywidualistyczny kraj na mapie świata (w prawym górnym rogu znajdziecie kropeczkę reprezentującą Szwecję).

skala

 

Według statystycznego Centralnego Biura Statystycznego (Statistiska centralbyrån) SCB około 300 000 osób żyje w społecznej izolacji (aby zostać zaliczonym do tej kategorii należy mieszkać samemu i spotykać krewnych oraz znajomych nie częściej niż kilka razy w miesiącu). Najbardziej samotni są ludzie starsi. Co dziesiąta osoba powyżej 75 roku życia, nie spotyka krewnych czy znajomych częściej niż właśnie kilka razy w miesiącu.

scb

Nie wyczerpuję tutaj tematu, w zasadzie go tylko rozpoczynam.

Podsumuję go jednak słowami Zygmunta Baumana, który wypowiada się w filmie Szwedzka teoria miłości.

bauman

Kadr z filmu Szwedzka teoria miłości 

„Niezależność wcale nie oznacza szczęścia, niezależność prowadzi ostatecznie do wrażenia pustki, braku sensu w życiu oraz do kolosalnej, niewyobrażalnej nudy”.

 

Källor

https://www.scb.se/hitta-statistik/artiklar/2019/fyra-procent-ar-socialt-isolerade/

https://www.sociology.su.se/om-oss/nyheter/varf%C3%B6r-finns-det-s%C3%A5-m%C3%A5nga-ensamhush%C3%A5ll-i-sverige-1.374885

https://www.expressen.se/nyheter/man-hittad-dod-i-sin-lagenhet-efter-tre-ar-/

https://www.gp.se/livsstil/%C3%A4r-sverige-de-ensammas-land-1.3971386

Dodaj komentarz